Międzynarodowe wymiany młodzieży wspierają dialog międzykulturowy, rozwijają umiejętności komunikowania się w języku obcym, kształtują postawy otwartości wobec innych kultur, wzmacniają europejskie wartości, stymulują zaangażowanie w życie społeczne i uczą aktywnego w nimuczestnictwa.
Osobą, która już wielokrotnie współorganizowała tego typu przedsięwzięcia jest szef Centrum Wolontariatu w Kętrzynie Janusz Mazurkiewicz. Z tego względu, nauczyciele ze Szkół Podstawowych w Nawiadach i Nakomiadach zwrócili do niego z prośbą o pomoc w znalezieniu szkoły partnerskiej w Czechach. Do pierwszego spotkania z czeskimi partnerami doszło podczas międzynarodowej akcji sadzenia drzew w Gierłoży w kwietniu 2023 roku.
26 października 2023 roku z wizytą przygotowawczą przybyli do placówki oświatowej w Nawiadach przewodniczący Rady Rodziców Petr Gut wraz z przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego. Czescy goście ze Szkoły Podstawowej w Bruntalu spotkali się z Panią Dyrektor szkoły Anną Maciejewską - Grzywna, wychowawcą klasy szóstej Ewą Dulną, nauczycielami oraz z uczniami klasy szóstej. W trakcie rozmowy omówiono ogólne ramy przyszłej wymiany. Goście zapoznali się z polskim systemem edukacji oraz zwiedzili szkołę.
Do rewizyty doszło 15 grudnia 2023 r. Koordynator projektu Janusz Mazurkiewicz, nauczycielka historii ze SP w Nawiadach Ewa Dulna oraz nauczyciel jęz. angielskiego ze SP w Nakomiadach Andrzej Sydor odwiedzili Szkołę Podstawową w Bruntalu (Zákldníškola v Brunale).
W trakcie spotkania z dyrektor szkoły Marcelą žakovą, w którym wzięli również udział przedstawiciele grona pedagogicznego oraz Rady Rodziców, omówiono ogólne założenia projektu oraz zasady finansowania.
Szkoła w Bruntalu jest dużą jednostką oświatową, która liczy około 560 wychowanków. Uczniowie, oprócz zdobywania wiedzy, mogą realizować swoje zainteresowania w licznych zajęciach pozalekcyjnych - sportowych, komputerowych, technicznych, plastycznych czy muzycznych. Mają do dyspozycji świetnie wyposażone pracownie, sale gimnastyczne, boiska i kort tenisowy. Co więcej, zajmują się ekologiczną uprawą warzyw, które sprzedają na kiermaszach szkolnych lub z których samodzielnie przygotowują potrawy.
Drugą instytucją odwiedzoną w tym dniu był Open House. Pełni ona rolę świetlicy i jest przeznaczona dla dzieci z rodzin mniej zamożnych, które pragną realizować swoje zainteresowania – artystyczne, muzyczne czy komputerowe. Jest to również miejsce, gdzie mogą zasięgnąć porady lub pomocy pod okiem terapeutów. W Open House odbywają się bowiem warsztaty terapii uzależnień. Odwiedzający świetlicę mają dużą autonomię co do wyboru zajęć, z drugiej jednak strony muszę przestrzegać wcześniej ustalonych zasad.
Trzecią placówką, z działalnością której zapoznała się delegacja z Polski, była Szkoła Wolnego Czasu. Oferuje ona ponad pięćdziesiąt kursów dla dzieci i dorosłych w tym m. in.: szycia, malowania, śpiewu, robotyki, informatyki, fotografii, tańca. Dużą popularnością cieszy się kurs barmański. Uczestnicy kursów mogą również zdobyć wiedzę na temat uprawiania i pielęgnowania roślin doniczkowych. Wspomniana placówka posiada również mini-zoo, którym opiekują się kursanci. Poznają oni zwyczaje zwierząt, warunki w jakich muszą przebywać a przede wszystkim uczą się odpowiedzialności.
Natomiast 16 grudnia goście z Polski wzięli udział w koncercie charytatywnym, który odbył się w zakładzie leczniczym chorób dróg oddechowych dla dzieci Edel, położonym w malowniczej miejscowości Zlaté Hory. Była to wspaniała okazja do poznania czeskich zwyczajów bożonarodzeniowych i kolęd.
Mamy nadzieję, że już wiosną przyszłego roku, w ramach wymiany, uczniowie z Czech, odwiedzą naszą placówkę.