• Witamy

W Szkole Podstawowej w Nawiadach dzieci objęte są pomocą logopedyczną. W ramach tej pomocy prowadzone są działania profilaktyczne i terapeutyczne prowadzone przez logopedę szkolnego.

LOGOPEDA – to specjalista zajmujący się diagnozowaniem, stymulacją rozwoju mowy, profilaktyką oraz terapią zaburzeń mowy.

Zadaniem logopedy w szkole jest:

• przeprowadzenie badań przesiewowych
          • diagnozowanie logopedyczne
          • organizowanie pomocy logopedycznej
          • prowadzenie terapii logopedycznej
          • podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji
          • wspieranie działań wychowawczych i profilaktycznych nauczycieli.

Co roku we wrześniu w naszej szkole przeprowadzane są przesiewowe testy przesiewowe badania logopedyczne. Mają one na celu wyłonienie uczniów z problemami logopedycznymi. Chętni rodzice mogą uzyskać szczegółowe informacje na temat problemów wymowy swojego dziecka bezpośrednio u terapeuty.

Terapia logopedyczna prowadzona jest indywidualnie lub w grupach 2-4 osobowych. Na zajęciach logopedycznych wykorzystywane są metody dydaktyczne oparte na zabawie oraz nowoczesne formy terapii multimedialnej.

Terapia logopedyczna jest procesem. Jej skuteczność zależy od współpracy logopedy z dzieckiem oraz rodzicem. Spotkanie z logopedą nie jest wystarczającym elementem terapii. Dlatego bardzo ważne jest zaangażowanie rodziców w systematyczne ćwiczenie z dzieckiem. W tym celu logopeda po każdych zajęciach zapisuje w zeszycie ucznia zestaw ćwiczeń jakie powinien wykonywać codziennie do kolejnego spotkania. Brak ćwiczeń to brak postępów w terapii. Rodzice mają również możliwość skorzystania z zajęć otwartych, na których mogą przyglądać się, na czym polega terapia i jak poprawnie wykonywać ćwiczenia. Stały kontakt z logopedą i zaangażowanie się Rodziców w program terapii pomoże osiągnąć sukces dzieciom.

Zapraszam Państwa do systematycznego zaglądania do zeszytów, wykonywania wspólnie z dziećmi ćwiczeń oraz konsultacji indywidualnych.

Logopeda szkolny mgr Agnieszka Makiewicz-Duszak