• DIALOG MIĘDZYKULTUROWY

          • Międzynarodowe wymiany młodzieży wspierają dialog międzykulturowy, rozwijają umiejętności komunikowania się w języku obcym, kształtują  postawy otwartości wobec innych kultur, wzmacniają europejskie wartości, stymulują zaangażowanie w życie społeczne i uczą aktywnego w nimuczestnictwa.

            Osobą, która już wielokrotnie współorganizowała tego typu przedsięwzięcia jest szef Centrum Wolontariatu w Kętrzynie Janusz Mazurkiewicz. Z tego względu, nauczyciele ze Szkół Podstawowych w Nawiadach i Nakomiadach zwrócili do niego z prośbą o pomoc w znalezieniu szkoły partnerskiej w Czechach. Do pierwszego spotkania z czeskimi partnerami doszło podczas międzynarodowej akcji sadzenia drzew w Gierłoży w kwietniu 2023 roku.

            26 października 2023 roku z wizytą przygotowawczą przybyli do placówki oświatowej  w Nawiadach przewodniczący Rady Rodziców Petr Gut wraz z przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego. Czescy goście ze Szkoły Podstawowej w Bruntalu spotkali się z Panią Dyrektor szkoły Anną Maciejewską - Grzywna, wychowawcą klasy szóstej Ewą Dulną, nauczycielami oraz z uczniami klasy szóstej. W trakcie rozmowy omówiono ogólne ramy przyszłej wymiany. Goście zapoznali się z polskim systemem edukacji oraz zwiedzili szkołę.

            Do rewizyty doszło 15 grudnia 2023 r. Koordynator projektu Janusz Mazurkiewicz, nauczycielka historii ze SP w Nawiadach Ewa Dulna oraz nauczyciel jęz. angielskiego ze SP w Nakomiadach Andrzej Sydor odwiedzili Szkołę Podstawową w Bruntalu (Zákldníškola v Brunale).

            W trakcie spotkania z dyrektor  szkoły Marcelą­ žakovą, w którym wzięli również udział przedstawiciele grona pedagogicznego oraz Rady Rodziców, omówiono ogólne założenia projektu oraz zasady finansowania.

            Szkoła w Bruntalu jest dużą jednostką oświatową, która liczy około 560 wychowanków. Uczniowie, oprócz zdobywania wiedzy, mogą realizować swoje zainteresowania w licznych zajęciach pozalekcyjnych -  sportowych, komputerowych, technicznych, plastycznych czy muzycznych. Mają do dyspozycji świetnie wyposażone pracownie, sale gimnastyczne, boiska i kort tenisowy. Co więcej, zajmują się ekologiczną uprawą warzyw, które sprzedają na kiermaszach szkolnych lub z których samodzielnie przygotowują potrawy.

            Drugą instytucją odwiedzoną w tym dniu był  Open House. Pełni ona rolę  świetlicy i jest przeznaczona  dla dzieci z rodzin mniej zamożnych, które pragną realizować swoje zainteresowania – artystyczne, muzyczne czy komputerowe. Jest to również miejsce, gdzie mogą zasięgnąć porady lub pomocy pod okiem terapeutów. W Open House odbywają się bowiem warsztaty  terapii  uzależnień. Odwiedzający świetlicę mają dużą autonomię co do wyboru zajęć, z drugiej jednak strony muszę przestrzegać wcześniej ustalonych  zasad.

            Trzecią placówką, z  działalnością której zapoznała się delegacja z Polski, była Szkoła Wolnego Czasu. Oferuje ona ponad pięćdziesiąt kursów dla dzieci i dorosłych w tym m. in.: szycia, malowania, śpiewu,  robotyki, informatyki, fotografii, tańca. Dużą popularnością cieszy się kurs barmański. Uczestnicy kursów  mogą również zdobyć wiedzę na temat uprawiania i pielęgnowania roślin doniczkowych. Wspomniana placówka posiada również mini-zoo, którym opiekują się kursanci. Poznają oni zwyczaje zwierząt, warunki w jakich muszą przebywać a przede wszystkim uczą się odpowiedzialności.

            Natomiast 16 grudnia goście z Polski wzięli udział w koncercie charytatywnym, który odbył się  w zakładzie leczniczym  chorób dróg oddechowych dla dzieci Edel, położonym  w malowniczej miejscowości Zlaté Hory. Była to wspaniała okazja do poznania czeskich zwyczajów bożonarodzeniowych i kolęd.

            Mamy nadzieję, że już wiosną przyszłego roku, w ramach wymiany, uczniowie z Czech,   odwiedzą naszą placówkę.

          • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

          • Dzień Babci i Dziadka

            W czwartek, 18 stycznia, w Szkole Podstawowej w Nawiadach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Z zaproszenia skorzystało liczne grono seniorów, którzy chcieli posłuchać i obejrzeć swoje wnuki w popisach wokalno-recytatorskich.

            Artyści z klas I-VIII prezentowali swoje umiejętności w skeczu, śpiewając piosenki, recytując wiersze oraz prezentując się w układach tanecznych. Przenieśli swoich dziadków w wesoły świat Jana Brzechwy. „Cudaki – ni zwierzaki, ni dzieciaki, pokazały świat bajkowy: niby stary – a wciąż nowy”.

            Występy wnuków dały dziadkom wiele radości i uśmiechu na twarzy, którzy w podzięce nie szczędzili gorących braw. Wnuczęta w ten sposób odwdzięczyły się babciom i dziadkom za ich miłość. Nie brakowało również drobnych upominków dla wszystkich zaproszonych na uroczystość gości. Był to też czas na wykonanie wspólnych zdjęć.

            Po zakończeniu części oficjalnej, goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.