• WYCIECZKA DO BIAŁEGOSTOKU

• 25 listopada w ramach realizacji przedsięwzięcia "Poznaj Polskę" uczniowie klas IV -VIII Szkoły Podstawowej w Nawiadach uczestniczyli w wycieczce do Białegostoku i Tykocina.

W Białymstoku uczniowie zwiedzili Muzeum Medycyny i Farmacji oraz Muzeum Wojska, a w Tykocinie poznali historię miejscowości oraz zamku.

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji jest zlokalizowane w Białymstoku, w zabytkowym Pałacu Branickich z XVIII w., który jest nazywany polskim Wersalem. W obiekcie znajduje się także Uniwersytet Medyczny.

W muzeum znajduje się ponad 10 000 przedmiotów, których używano w medycynie, począwszy od XVIII wieku do współczesności. Wśród nich są m.in. narzędzia rentgenowskie, stomatologiczne czy okulistyczne.

Muzeum Wojska w Białymstoku to miejsce, które naprawdę warto odwiedzić. Podczas zwiedzania uczniowie zapoznali się tu nie tylko z ewolucją umundurowania i wyposażenia Wojska Polskiego, ale także poszerzą wiedzę o tragicznych doświadczeniach Polaków podczas II wojny światowej.

Tykocin to prawdziwa perełka Podlasia. Urocze miasto z brukowanymi uliczkami, drewnianymi chatami i mnóstwem zabytków. Ale naszym punktem był zamek, gdzie uczniowie poznali postać ostatniego króla z dynastii Jagiellonów Zygmunta Augusta oraz króla elekcyjnego Stefana Batorego. Oczywiście nie zabrakło opowieści o hetmanie Czarnieckim.

• DZIEŃ SENIORA

• W dniu 14 listopada 2022r. dziewczęta z koła wolontariackiego z klasy 7 – Amelia Kryspin, Dominika Wilga i  Nikola Zdunek, wspólnie z opiekunką Renatą Minkiewicz, wzięły udział w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Seniora w Pieckach. Przygotowały oprawę artystyczną całej imprezy. Uroczystość odbyła się po południu w świetlicy GOPS-u. Dziewczęta recytowały wiersze, składały życzenia, prowadziły tańce integracyjne i pląsy. Było naprawdę wesoło. Okazało się, że seniorzy mają wiele chęci i energii do tańca oraz zabawy.

Na zakończenie wolontariuszki wręczyły grupie seniorów, zamieszkujących gminę Piecki, przygotowane wcześniej pamiątkowe kartki z życzeniami. Na uwagę zasługuje fakt, że seniorzy zostali wsparci również chwilą rozmowy i ciepłym uśmiechem od młodzieży. Wszyscy dobrze się bawili. Młodzi ludzie życzyli seniorom przede wszystkim długich lat w zdrowiu, pogody ducha i uśmiechu.

Ten wyjątkowy dzień, to dobry moment na przemyślenia dotyczące tego, jak wiele zawdzięczamy osobom w podeszłym wieku. Seniorzy pełnią bardzo ważną rolę w każdej rodzinie. Wychowują kolejne pokolenia. Tak jak kiedyś wychowywali swoje dzieci tak teraz dbają o swoje wnuki. Święto to miało na celu docenić ogromną rolę seniorów w społeczeństwie oraz zwiększyć integrację międzypokoleniową.

• PRZERWA NA CZYTANIE

• W połowie października cała społeczność szkolna Szkoły Podstawowej w Nawiadach przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu”.

Nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do tak zacnej akcji i to z pozytywnym skutkiem. W przedsięwzięciu wzięło udział 120 uczniów i dwudziestu jeden nauczycieli.

Wspólne czytanie odbyło się 25 października, ale nasza placówka od 18 do 28 października aktywnie promowała czytelnictwo i akcję bicia rekordu w czytaniu.

W ramach promocji czytelnictwa odbyły się następujące przedsięwzięcia:

- konkurs fotograficzny „Z książką mi do twarzy” – 25 i 26 października

- bicie rekordu w czytaniu na przerwie – 25 października

- czytamy młodszym kolegom, czyli „Cała Polska czyta dzieciom” – od 18 do 28 października

- kącik czytelniczy

- „The adventures of Tom Sawyer” czytanie książki w języku angielskim

- „Mały Książę” w naszej szkole, czyli podsumowanie akcji w dniu 28 października.

Dziękujemy uczestnikom za udział w akcji, a nauczycielom jesteśmy wdzięczni za miłą współpracę. Mamy nadzieję, że za rok będzie nas więcej.