Jak co roku Mikołaj przybył do naszej szkoły, do najgrzeczniejszych dzieci. Uczniowie klasy III przygotowali mikołajkowe przedstawienie dla pozostałych klas. W trakcie przedstawienia przybyła Pani Mikołajowa z wielkim workiem prezentów.Otrzymali go ci wszyscy, którzy przygotowali niespodziankę dla gościa. Na szczęście każda klasa przygotowała wierszyk lub piosenkę. Pani Dyrektor wspólnie z zuchami klasy III wykonała pląs zuchowy. Zabawy i śmiechu było co nie miara i każdy otrzymał słodki upominek.
ANDRZEJKI
Impreza andrzejkowa odbyła się 30 listopada 2018 r. W tym dniu sala gimnastyczna została zamieniona w "salę wróżb". Andrzejki rozpoczęły się wróżbami. Wróżki przepowiadały przyszłość tę bliską i tę daleką za pomocą kart, andrzejkowych serc oraz butów. Tak więc każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki, na których widniały nazwy zawodów przyszłości. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Przepowiednie dostarczały dzieciom wiele śmiechu i radości. Po wróżbach nadszedł czas na dyskotekę. Wszyscy bawili się wesoło. Humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić.
ŚNIADANIE DAJE MOC
Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”, której koordynatorem, jak co roku była Renata Minkiewicz. Liczymy, że udział w tego typu akcjach przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania – w domu i szkole.
30 listopada 2018r. uczniowie klas I-III przy wsparciu nauczycieli i rodziców zorganizowali w szkolnej stołówce wspólne śniadanie. Dzieci z przygotowanych składników robiły pyszne, kolorowe kanapki, sałatki owocowe i surówki warzywne oraz koktajle owocowo – warzywne. Na stołach znalazły się również owocowe koreczki.
Celem tej akcji było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Podczas śniadania omówiliśmy piramidę żywieniową i zasady prawidłowego odżywiania. Wspólne przygotowywanie i spożycie śniadania sprawiło dzieciom wiele przyjemności i dobrze smakowało. Dzieci dowiedziały się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie dla funkcjonowania organizmu.
W tym wyjątkowym dniu mieliśmy okazję spędzić czas wolny w miłej i przyjaznej atmosferze. Takie wspólne spotkania pozytywnie wpływają na atmosferę i dobre samopoczucie w pracy. Po tak zdrowym posiłku udaliśmy się na wspólną andrzejkową zabawę szkolną.
PRZYBIJ PIĄTKĘ POKOLENIOM
W dniach 16 - 17.11.2018r. w godzinach 20.00 - 8.00 odbył się biwak zuchowy z noclegiem pod hasłem " Przybij Piątkę Pokoleniom" zorganizowany przez dh Renatę. Honorowymi gośćmi byli archeolodzy, którzy poprowadzili warsztatowe zajęcia dla wszystkich uczestników biwaku. Zuchy poprowadzili również debatę na temat patriotyzmu dawniej i dziś. W grze tematycznej rozwiązywały zadania i zagadki logiczne. Wszystkie zuchy otrzymały odznakę sprawności "Młody Obywatel". Wolontariuszki pomagały dzielnie w opiece nad młodszymi dziećmi.
DROGA DO WOLNOŚCI
100 lat temu Polska Odzyskała niepodległość i dlatego rok 2018 został ustanowiony Rokiem Niepodległej. Nasza szkoła aktywnie włączyła się w upamiętnienie tej pięknej i wspaniałej rocznicy. Przygotowany został projekt, w którym zaplanowano działania Obchodami Stulecia Niepodległej Polski. Podsumowaniem naszego projektu była z akademia z okazji Święta Niepodległości przygotowana i zaprezentowana dnia 9.11.2018 roku przez Dorotę Żbikowską i Katarzynę Koiszewską. O godzinie 11.11 został odśpiewany Hymn Polski przez całą społeczność szkolną. Następnie uczniowie klas II i VI zaprezentowali się w montażu słowno – muzycznym pt. „Droga do wolności”.
Głównym celem tej uroczystości było nie tylko poznanie procesów i zmian zachodzących w Polsce w okresie 1918-2018 z uwzględnieniem wielkich postaci stulecia, ale także rozbudzenie poczucia szacunku do przeszłości, postaw patriotycznych i świadomości narodowej. Wykonawcy stworzyli odświętny nastrój pełen powagi i wzruszeń. Dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom za przybycie.
BIEG PO WOLNOŚĆ
W czwartek 8 listopada w Szkole Podstawowej w Nawiadach odbyły się biegi przełajowe z okazji„ 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości”. Odzyskanie Niepodległości to bardzo radosne święto, dlatego warto obchodzić je razem. W biegach uczestniczyli uczniowie klas I- VIII. Wszyscy chętni zawodnicy zostali podzieleni na grupy wiekowe I grupa- uczniowie klas I-III, II grupa uczniowie klas IV- VI i III grupa uczniowie klas VII- VIII oraz II kategorie ( dziewcząt i chłopców). Dystans uzależniony był od wieku dzieci. Do biegów przystąpiło około 100 uczestników. Wszystkim dopisywały humory i niesamowita energia. Walczyli z wielką determinacją do końca, do ostatnich sił. Po zakończonym biegu trudno im było ustać na nogach, ale wysiłek się opłacił. Na podium stanęło 18 zwycięzców, którzy z rąk pani Dyrektor Anny Maciejewskiej- Grzywna odebrali dyplomy oraz nagrody. Nie zapomniano również o wszystkich zawodnikach, dla których przygotowano słodką niespodziankę. Na koniec zrobiono pamiątkowe zdjęcie. Wszystkim uczestnikom GRATULUJEMY.
ŚLUBOWANIE I PASOWANIE NA UCZNIA
W czwartek 11 października 2018r. w Szkole Podstawowej w Nawiadach odbyła się uroczystość „Ślubowania i Pasowania na ucznia” dzieci klasy pierwszej. Uczniowie do tej uroczystości przygotowywali się bardzo solidnie. Uczyli się tekstów wierszy, piosenek i przygotowali układ taneczny. Wreszcie nadszedł upragniony dzień 11 października. Do udekorowanej odświętnie świetlicy weszli mali bohaterowie – uczniowie klasy pierwszej. Powitani zostali przez zaproszonych na tę uroczystość gości: panią dyrektor A. Maciejewską-Grzywna, panią sołtys Jadwigę Kulas, nauczycieli jak również rodziców i starszych kolegów.
Podczas części artystycznej uczniowie udowodnili, że umieją liczyć i czytać. Wiedzą dużo o szkole, znają swoje obowiązki. Umieją ładnie śpiewać i tańczyć. Po zakończonej części artystycznej nastąpił podniosły moment Ślubowania. Przed Pocztem Flagowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swoją pracą i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor „ zaczarowanym ołówkiem” dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Uczniowie otrzymali dyplomy i słodkie prezenty. Pani Dyrektor, wychowawczyni i starsze koleżanki życzyły im wielu sukcesów w nauce. Po pasowaniu była chwila dla fotoreporterów, czyli rodziców, którzy to niezwykłe wydarzenie chcieli upamiętnić.
Rodzice, chcący, by ten niezwykły dzień w szkole był dla nich radością przygotowali dla swoich pociech i zaproszonych gości słodki poczęstunek. Było bardzo miło i serdecznie. Wszystkie dzieci były zadowolone i dumne, że zostały włączone do grona społeczności uczniowskiej.
MOJA TOŻSAMOŚĆ
Nasza szkoła wzięła udział w projekcie edukacyjnym „Poznaj swoją tożsamość. Dziedzictwo kulturowe – drogą do przeciwdziałania przyczynom przestępczości” organizowanym przez fundację Dajna im. Jerzego Okulicza-Kozaryna. Celem projektu było przeciwdziałanie przyczynom przestępczości wśród dzieci i młodzieży z województwa warmińsko-mazurskiego poprzez wskazanie zagrożeń płynących z korzystania z Internetu oraz zaproponowanie alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu. Uczniowie klas IV I V w październiku wzięli udział w warsztatach wyjazdowych z dziedzictwa kulturowego i narodowego oraz w listopadzie w naszej szkole w zajęciach z cyberprzemocy i cyberprzestępczości.
10 października w ramach warsztatów z dziedzictwa kulturowego i narodowego uczniowie klas IV i V pojechali na archeologiczną grę terenową do Samławek. Uczestnicy gry zostali podzieleni na mniejsze grupy, a następnie zostali przeniesieni w czasie do epoki brązu, epoki kamienia, okresu rzymskiego i średniowiecza poprzez odnajdywanie za pomocą map i kompasów stanowisk warsztatowych. Przy każdym stanowisku, uczniowie uczyli się o innej epoce i wykonywali ćwiczenia praktyczne. Gra terenowa okazała się ciekawą lekcją historii.
W listopadzie te same klasy wzięły udział warsztatach z cyberprzemocy i cyberprzestępczości. Zajęcia miały na celu przybliżyć uczniom zagrożenia, jakie płyną z niewłaściwego korzystania z Internetu i portali społecznościowych, wypracowanie zasad bezpieczeństwa oraz przedstawienie „zdrowych” wzorców korzystania z Internetu, aby w przyszłości nie zostać ofiarą cyberprzemocy. Uczniowie na zajęciach pracowali w grupach, jak i indywidualnie, oglądali prezentacje multimedialne oraz rozwiązywali zadania.
Projekt zakończył się konkursem artystycznym dla uczniów pt. „Nie hejtuję- w czasie podróżuję!”, w którym dzieci miały wskazać sposób reagowania na różnego rodzaju zagrożenia płynące ze źródeł masowego przekazu, jakimi są Internet i media społecznościowe lub przedstawić dziedzictwo kulturowe i narodowe Warmii i Mazur, z nastawieniem na lokalną przestrzeń, stanowiącą ich najbliższe otoczenie - tzw. „małe ojczyzny”.
ZAWÓD POLICJANT
Dnia 3. 10.2018r. na zaproszenie nauczycieli i uczniów klas I-III przybył do naszej szkoły pan dzielnicowy Dariusz Dzierlatka. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak ważna, odpowiedzialna i niebezpieczna jest praca policjanta. Pan policjant opowiadał o obowiązkach jakie musi wykonywać podczas codziennej służby. Najprzyjemniejszą częścią spotkania było oglądanie przyniesionych przez naszego gościa podstawowych akcesoriów policjanta. Dzieci mogły przymierzyć kamizelkę kuloodporną oraz dokładnie obejrzeć kajdanki czy pałkę policyjną. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Szczególnie ciekawiło je, jak zostać policjantem.
Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie, które na pewno długo pozostanie w pamięci uczniów.
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
28 września 2018 roku w naszej szkole świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Uczniowie klas I-IV mogli wsłuchać się przez 45 minut w cykl opowiadań pt. „Gang Słodziaków”, które z odpowiednią dykcją przeczytała Pani Agnieszka Makiewicz-Duszak, nasz szkolny logopeda. Po każdym opowiadaniu Pani Agnieszka zadawała dzieciom pytania odnoszące się do przeczytanych treści, na które uczniowie bardzo chętnie odpowiadali. Ten dzień miał na celu propagowanie głośnego czytania dzieciom.
DRZEWKO ZA MAKULATURĘ
Po raz szósty nasza szkoła wzięła udział w akcji „Drzewko za makulaturę” zorganizowanej przez Fundację Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku. Jak poprzednio, koordynatorem tej akcji była Renata Minkiewicz – wychowawczyni klasy III.
Uczniowie klas I-VIII od końca maja do 27 września zbierali makulaturę, która 28.09.2018r. została oddana do punktu skupu. Zebraliśmy aż 820kg. Wszyscy uczniowie, którzy przynieśli makulaturę otrzymali czekolady a najaktywniejsi „zbieracze” dodatkowo otrzymali roślinki na swoje posesje. W tym roku były to : pięciorniki, żywotniki i tuje.
Oto lista uczniów, którzy otrzymali roślinki:
-
z klasy 2 - Igor Bastek i Oktawian Zdunek
-
z klasy 3 – Dominika Wilga i Nikola Zdunek
-
z kl.4 – Edyta Loch
-
z kl.6 – Wojtek Załęski i Wiktoria Załęska
-
z kl.7 – Albert Kaszyński i Daria Wilga
-
z kl.8 – Dominik Bednarczyk
-
nauczycielka – Dorota Żbikowska – otrzymała nagrodę specjalną dla najaktywniej zbierającego makulaturę nauczyciela.
Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom, rodzicom oraz pracownikom naszej szkoły za tak duże zaangażowanie. Udowodniliśmy, że wspólnie możemy zrobić coś ważnego dla ratowania Ziemi. Z pewnością uchroniliśmy kilka drzew przed ścięciem. W zamian za makulaturę odebraliśmy w Izbie Przyrodniczo-Edukacyjnej „Quercus” w Gajewie koło Giżycka 20 sadzonek, wymienionych wyżej krzewów. Pozyskane sadzonki upiększą szkolną posesję.
Dzięki akcjom zbierania makulatury nasza szkoła posiada już mini – sad szkolny, na razie bardzo młody, ale w przyszłości z pewnością będzie można z niego zajadać zdrowe jabłka, gruszki i śliwki.
-
"JA, MŁODY OBYWATEL
"Ja, Młody Obywatel" to temat biwaku zuchowo-harcerskiego połaczonego z grą terenową. Odbył się w Nawiadach w dniach 28-29. 09. 2018r. a pomysłodawcami były: Renata Minkiewicz i Izabela Polonis. Na imprezę przybyli przedstawiciele naszych władz - p. Agnieszka Kurczewska wójt naszej gminy i p. Janusz Stecka - przedstawiciel starostwa powiatowego w Mrągowie oraz p. Teresa Nowacka kierownik GOPS-u. Goście opowiadali głównie o ciekawostkach naszej gminy i powiatu. Wiedzę tę zuchy wykorzystały później w grze tematycznej, którą przygotowały i przeprowadziły harcerki.
SPRZĄTANIE ŚWIATA
Nasza szkoła podobnie jak w ubiegłych latach przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata”. W tym roku szkolnym akcję jak przeprowadzono we wrześniu i na początku października, a hasło przewodnie tegorocznej akcji brzmiało „Akcja – segregacja!”. Na lekcjach nasi uczniowie razem z nauczycielami udali się poza teren szkoły, aby realizować cele i założenia akcji. Uczniowie w trakcie trwania akcji zebrali kilka worków różnorodnych odpadów i śmieci. Najczęściej spotykane śmieci to nadal: plastikowe i szklane butelki, foliowe opakowania po produktach spożywczych oraz kawałki gumy i metali. W akcji uczestniczyli uczniowie klas 0-VIII. Uczniowie stwierdzili, że należy systematycznie uświadamiać społeczeństwo o tym jak niebezpieczne dla środowiska i naszego zdrowia są pozostawione w niedozwolonych miejscach śmieci oraz odpadki różnego pochodzenia.
WYCIECZKA DO MIKOŁAJEK
Dnia 21 września klasa VIII wraz z opiekunami panią Katarzyną Koiszewską, panią Pauliną Graczyk i panem Stanisławem Domuradem wybrała się wycieczkę do Mikołajek. Tam odbył się rejs statkiem Żeglugi Mazurskiej po jeziorach Mikołajskim i Śniardwy. Rejs ten trwał dwie godziny. Po powrocie do Mikołajek uczniowie z opiekunami zwiedzili miasto.
ŚWIATOWY DZIEŃ PIERWSZEJ POMOCY
W piątek, 7 września 2018r. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny aktywnie wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Pierwszej Pomocy, który przypadł w tym roku na 8 września.
Wszyscy uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych z wykwalifikowanymi ratownikami, których zaprosiła koordynatorka tych zajęć – Renata Minkiewicz.
Uczniowie podzieleni na kilka grup wiekowych ćwiczyli swoje umiejętności pod okiem fachowców: Izabeli Polonis, Tomasza Polonis, Kamila Kryspin i Bogusławy Niedźwieckiej.
Od 16 lat w drugą sobotę września obchodzony jest Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, ustanowiony z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża. Jego celem jest budowanie świadomości, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy oraz promowanie akcji edukacyjnych.
Dzięki fantomom otrzymanym od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dzieci i młodzież naszej szkoły od wielu już lat uczestniczą w zajęciach nauki udzielania pierwszej pomocy. Na zajęcia co jakiś czas zapraszani są wykwalifikowani ratownicy. Im więcej praktyki – tym mniejszy stres w praktyce.
BEZPIECZNI NA DRODZE
W dniu 4.09.2018r. wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z policją. Wysłuchali prelekcji na temat bezpieczeństwa podczas poruszania się na drodze pieszo, rowerem i autobusem oraz podczas zabaw na podwórku. Nasi uczniowie co roku uczestniczą w tego typu zajęciach, by utrwalać właściwe zachowania na drodze. Policjant przypomniał wszystkim zebranym jak bezpiecznie podróżować samochodem. Przestrzegł przed jazdą na rowerze bez uprawnień i bez opieki osób dorosłych. Przypomniał jak ważne jest dobre oświetlenie i oznakowanie wszystkich uczestników na drodze. Uczniowie zobowiązali się do przestrzegania wszystkich zasad i przekazania ich innym uczestnikom ruchu drogowego, zwłaszcza rodzicom.
Z kolei najmłodsi uczniowie mieli praktyczną lekcję bezpieczeństwa, przygotowaną przez naszego policjanta dzielnicowego. Dzieci pod opieką funkcjonariusza i swoich wychowawców uczyły się prawidłowych zachowań na drodze jako piesi.
Koordynatorem projektu zajęć była Renata Minkiewicz. Wszystkie dzieci z klas 0-III otrzymały specjalne opaski odblaskowe ze światełkiem, by dzieci były bardziej widoczne na drodze podczas spacerów czy drogi do szkoły. Opaski zostały ufundowane przez PZU.
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2018/2019
3 września - jak co roku odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2018/2019. Pani dyrektor Anna Maciejewska -Grzywna powitała gości, wszystkich uczniów, grono pedagogiczne, rodziców oraz pracowników szkoły. Szczególnie serdecznie powitano nowych uczniów, czyli uczniów klasy 0 i pierwszoklasistów oraz nowych nauczycieli.
Uczczono również rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, oddając w ten sposób hołd poległym Polakom. W nowym roku szkolnym pani dyrektor życzyła uczniom sukcesów w nauce, rodzicom zadowolenia ze swoich pociech, a nauczycielom wytrwałości i sukcesów w pracy. Następnie uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami.
W ten sposób rozpoczęto kolejny rok nauki w naszej szkole.
Archiwum Aktualności