• HISTORIA SZKOŁY

Szkoła Podstawowa w Nawiadach została wybudowana w 1913r. za pieniądze państwowe i częściowo ze składek miejscowego społeczeństwa. W szkole tej za czasów niemieckich było 8 klas i uczyło 3 nauczycieli. W ówczesnym czasie w każdej wsi była szkoła.

Po wyzwoleniu Warmii i Mazur w 1945 roku,  już w lutym zorganizowano nauczanie. Początkowo nauczała jedna nauczycielka, która była wynagradzana przez miejscowe społeczeństwo. Po zorganizowaniu Wydziału Oświaty w Mrągowie w roku szkolnym 1946/47 uczyło w tutejszej szkole dwóch nauczycieli. W roku szkolnym 1947/48 pracowało już trzech. Stan uczniów w dniu 1.09. 1947 roku wynosił 142. Najwyższą klasą była klasa V przy stanie 28 uczniów. Promowanych do klasy VI zostało 14 uczniów. Z powyższego zestawienia widać, że w tym roku szkolnym był wielki odsiew młodzieży szkolnej. W roku szkolnym 1948/49 uczęszczało do szkoły 122 uczniów. Uczyło, jak w roku poprzednim, trzech nauczycieli. Nauka odbywała się w klasach łączonych. Najwyższą klasą była VI z liczbą 13 uczniów. Stan przy końcu roku wynosił 126 z tego otrzymało promocję 90 uczniów. W następnym roku szkolnym tj.1949/50 była już pełna szkoła podstawowa. Stan uczniów w kl. VII przy końcu roku szk. Wynosił 8, z tego wszyscy ukończyli szkołę. W następnych latach zaznaczył się wyraźny spadek odsiewu i podnosił się procent promowanych do wyższych klas.

Z roku na rok przybywało szkole pomocy naukowych i w szybkim tempie powiększał się stan księgozbioru w bibliotece szkolnej. Rodzice coraz  bardziej interesowali się szkołą, pomagając w zaopatrzeniu jej w niezbędny do nauki sprzęt szkolny.

W roku szkolnym 1958/59  szkoła została ogrodzona nową siatką drucianą i odnowiono gruntownie wnętrze budynku. Z roku na rok wzrastał autorytet szkoły  i nauczycieli w środowisku.