• JAK SKUTECZNIE SIĘ UCZYĆ?

          • 18.03.2024 r. uczniowie kl. IV i V wzięli udział w dwugodzinnych warsztatach na temat: Jak skutecznie się uczyć? Zajęcia przeprowadziły dwie panie z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Mrągowie. Podczas zajęć uczniowie poznali teoretycznie i praktycznie podstawowe techniki, które warto stosować, aby zapamiętywać wiedzę.

            Dowiedzieli się, że do dobrej nauki potrzebne są:

            - dogodne warunki ( np. cisza, spokój, temperatura, porządek na biurku) ;

            - powtarzanie.

            - stosowanie mnemotechnik (technik zapamiętywania i kojarzenia) – np. łączenie w pary, metoda haków pamięciowych, akronimy (tworzenie nowych słów z pierwszych wyrazów, które chcemy zapamiętać), rymowanki i wierszyki, piktogramy (symbole), tworzenie map myśli, technika „pałac pamięci” itd.

            Młodzieży bardzo spodobał się sposób notowania na fiszkach, które ułatwiają powtarzanie materiału.

            Aby szybciej uczyć się warto zrozumieć, że dzięki wiedzy i wykształceniu będziemy mogli w przyszłości spełniać swoje marzenia, które warto mieć i do nich dążyć.

            Dobrym efektom w nauce sprzyjają również: zdrowe odżywianie, odpowiednio długi sen i dobra kondycja zdrowotna.

          • PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

          • Uczniowie klasy 2 i 3, dziś -1 marca uczyli się zasad pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia warsztatowe odbyły się z udziałem pracownika pogotowia ratunkowego- p. Marzenną Balcerczyk. Dzieci dowiedziały się, jak należy postępować w wypadku omdlenia, zadławienia i krwotoku z nosa. Ćwiczyły pod okiem fachowca, ułożenie człowieka w pozycji bezpiecznej. Co roku zajęcia dotyczące pierwszej pomocy organizowane są w naszej szkole.

          • DZIEŃ PAMIĘCI...

          • „Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Żołnierze

            Dla których Ojczyzna, to słowo najświętsze

            Tak twardzi, jak skała – Żołnierze Wyklęci

            Cześć ich pamięci!”

            Dnia 1 marca 2024 roku obchodziliśmy w Szkole Podstawowej w Nawiadach Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe, ustanowione w lutym 2011 roku, przypadające w rocznicę wykonania wyroku śmierci na siedmiu członkach Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

            Mianem Żołnierzy ”Wyklętych” czy „Niezłomnych” nazywamy wszystkich członków antykomunistycznego, niepodległościowego ruchu partyzanckiego, stawiającego opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich. Żołnierze Wyklęci po zakończeniu II wojny światowej, w sytuacji gdy Polska znalazła się w „żelaznych okowach” sowieckiej niewoli, nie złożyli broni i walczyli dalej o wolną Polskę, wierni żołnierskiej przysiędze. Z determinacją podjęli bój z komunistycznym zniewoleniem o prawo narodu polskiego do wolności i suwerenności. Grzebani byli w tajemnicy w nieznanych miejscach. Nie można było o nich głośno mówić przez cały okres Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

            Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych pozwoliły młodzieży poszerzyć wiedzę historyczną oraz zrozumieć jak ważna jest pamięć o minionych pokoleniach i ich dokonaniach. Bez pielęgnowania oraz podtrzymywania tej pamięci i tradycji naród traci tożsamość.

             

             

          • REKRUTACJA 2024/2025

          • To już w piątek!

            1 marca rozpocznie się rekrutacja do Oddziału Przedszkolnego oraz do klasy pierwszej

            na rok szkolny 2024/ 2025.

            Dokumenty można pobrać w sekretariacie szkolnym oraz na naszej stronie internetowej.

            Wnioski składamy do 31 marca 2024r.

          • DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

          • Adam Mickiewicz, Zofia Nałkowska i Mikołaj Rej jak żywi w XXI wieku? Czy to w ogóle możliwe? W naszej szkole tak! A wszystko za sprawą MIĘDZYNARODOWEGO DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO! W czasie dwóch długich przerw jedna z sal lekcyjnych zamieniła się dzisiaj w kącik języka polskiego. Na uczniów czekały gry, kolorowanki-mandale, prezentacja o frazeologizmach, wielka kartka do napisania ulubionych/trudnych/pięknych słów w języku polskim, a także możliwość zrobienia sobie zdjęcia z ważnymi poetami minionych epok. Tak świętowaliśmy dzisiaj, ale pamiętajmy, by o poprawność naszych wypowiedzi dbać na co dzień!

          • Z MIŁOŚCI DO KSIĄŻEK...

          • Z miłości do książek…

            Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Tak więc i w tym roku klasa I doczekała się pierwszego spotkania z książką. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie musieli wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie doskonale. Uczniowie otrzymali również garść informacji na temat regulaminu wypożyczania książek i zasad zachowania w bibliotece.

            Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

            Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsze wypożyczenie książki powinno na długo pozostać w pamięci dziecka. Dlatego wszystkim pierwszakom, życzymy aby zawsze towarzyszyła im miłość do książek oraz pasja czytania!

          • SPOTKANIE Z DOKTOREM DOLITTLE

          • 14 lutego- wyjazd do Mrągowa. Uczniowie kl.0-3 mieli dziś okazję zobaczyć przedstawienie teatralne "Doktor i jego zwierzęta” w wykonaniu profesjonalnych aktorów. Takie wyjazdy są okazją do rozbudzania zainteresowań teatralnych dzieci oraz uczenie się kultury odbioru sztuki. Spektakl ukazał dzieciom rolę przyjaźni w życiu człowieka oraz rolę bezinteresownej pomocy, szacunku i tolerancji. Wspaniała gra aktorów, barwne stroje i efekty specjalne oraz ciekawie przedstawiona fabuła – wszystko to sprawiło że dzieci świetnie się bawiły. Przepiękna pogoda zachęciła, by chwile oczekiwania na autobus spędzić w okolicy Domu Kultury przy fontannie.

          • BAL KARNAWAŁOWY

          • Dziś, 12 lutego, uczniowie klas 1-4 mieli ostatkowy bal karnawałowy, który prowadziły wychowawczynie. Dzieciaki miały okazję wystąpić w przebraniu, gdyż był to zarazem bal przebierańców. Zabawy i konkursy przy muzyce sprawiły wiele radości dzieciom. Wszyscy chętnie zatańczyli makarenę i inne swobodne tańce. Nie zabrakło pączków, mandarynek i soczków na poczęstunek zakupiony przez RR. Teraz długo trzeba będzie czekać na następną taką imprezę taneczną

          • W ŚWIECIE BAJEK...

          • Pantomima " Kot w butach" to sztuka którą z wychowawczynią przygotowali uczniowie klasy 2. Przedstawiali ją dzieciom z oddziałów przedszkolnych. Drugaki samodzielnie przygotowały w grupach rekwizyty, stroje i dekoracje do przedstawienia. Wszyscy pracowali w 2 grupach. Obie grupy świetnie zaprezentowały się w pantomimie i otrzymały gromkie brawa od przedszkolaków.

          • DIALOG MIĘDZYKULTUROWY

          • Międzynarodowe wymiany młodzieży wspierają dialog międzykulturowy, rozwijają umiejętności komunikowania się w języku obcym, kształtują  postawy otwartości wobec innych kultur, wzmacniają europejskie wartości, stymulują zaangażowanie w życie społeczne i uczą aktywnego w nimuczestnictwa.

            Osobą, która już wielokrotnie współorganizowała tego typu przedsięwzięcia jest szef Centrum Wolontariatu w Kętrzynie Janusz Mazurkiewicz. Z tego względu, nauczyciele ze Szkół Podstawowych w Nawiadach i Nakomiadach zwrócili do niego z prośbą o pomoc w znalezieniu szkoły partnerskiej w Czechach. Do pierwszego spotkania z czeskimi partnerami doszło podczas międzynarodowej akcji sadzenia drzew w Gierłoży w kwietniu 2023 roku.

            26 października 2023 roku z wizytą przygotowawczą przybyli do placówki oświatowej  w Nawiadach przewodniczący Rady Rodziców Petr Gut wraz z przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego. Czescy goście ze Szkoły Podstawowej w Bruntalu spotkali się z Panią Dyrektor szkoły Anną Maciejewską - Grzywna, wychowawcą klasy szóstej Ewą Dulną, nauczycielami oraz z uczniami klasy szóstej. W trakcie rozmowy omówiono ogólne ramy przyszłej wymiany. Goście zapoznali się z polskim systemem edukacji oraz zwiedzili szkołę.

            Do rewizyty doszło 15 grudnia 2023 r. Koordynator projektu Janusz Mazurkiewicz, nauczycielka historii ze SP w Nawiadach Ewa Dulna oraz nauczyciel jęz. angielskiego ze SP w Nakomiadach Andrzej Sydor odwiedzili Szkołę Podstawową w Bruntalu (Zákldníškola v Brunale).

            W trakcie spotkania z dyrektor  szkoły Marcelą­ žakovą, w którym wzięli również udział przedstawiciele grona pedagogicznego oraz Rady Rodziców, omówiono ogólne założenia projektu oraz zasady finansowania.

            Szkoła w Bruntalu jest dużą jednostką oświatową, która liczy około 560 wychowanków. Uczniowie, oprócz zdobywania wiedzy, mogą realizować swoje zainteresowania w licznych zajęciach pozalekcyjnych -  sportowych, komputerowych, technicznych, plastycznych czy muzycznych. Mają do dyspozycji świetnie wyposażone pracownie, sale gimnastyczne, boiska i kort tenisowy. Co więcej, zajmują się ekologiczną uprawą warzyw, które sprzedają na kiermaszach szkolnych lub z których samodzielnie przygotowują potrawy.

            Drugą instytucją odwiedzoną w tym dniu był  Open House. Pełni ona rolę  świetlicy i jest przeznaczona  dla dzieci z rodzin mniej zamożnych, które pragną realizować swoje zainteresowania – artystyczne, muzyczne czy komputerowe. Jest to również miejsce, gdzie mogą zasięgnąć porady lub pomocy pod okiem terapeutów. W Open House odbywają się bowiem warsztaty  terapii  uzależnień. Odwiedzający świetlicę mają dużą autonomię co do wyboru zajęć, z drugiej jednak strony muszę przestrzegać wcześniej ustalonych  zasad.

            Trzecią placówką, z  działalnością której zapoznała się delegacja z Polski, była Szkoła Wolnego Czasu. Oferuje ona ponad pięćdziesiąt kursów dla dzieci i dorosłych w tym m. in.: szycia, malowania, śpiewu,  robotyki, informatyki, fotografii, tańca. Dużą popularnością cieszy się kurs barmański. Uczestnicy kursów  mogą również zdobyć wiedzę na temat uprawiania i pielęgnowania roślin doniczkowych. Wspomniana placówka posiada również mini-zoo, którym opiekują się kursanci. Poznają oni zwyczaje zwierząt, warunki w jakich muszą przebywać a przede wszystkim uczą się odpowiedzialności.

            Natomiast 16 grudnia goście z Polski wzięli udział w koncercie charytatywnym, który odbył się  w zakładzie leczniczym  chorób dróg oddechowych dla dzieci Edel, położonym  w malowniczej miejscowości Zlaté Hory. Była to wspaniała okazja do poznania czeskich zwyczajów bożonarodzeniowych i kolęd.

            Mamy nadzieję, że już wiosną przyszłego roku, w ramach wymiany, uczniowie z Czech,   odwiedzą naszą placówkę.

          • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

          • Dzień Babci i Dziadka

            W czwartek, 18 stycznia, w Szkole Podstawowej w Nawiadach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Z zaproszenia skorzystało liczne grono seniorów, którzy chcieli posłuchać i obejrzeć swoje wnuki w popisach wokalno-recytatorskich.

            Artyści z klas I-VIII prezentowali swoje umiejętności w skeczu, śpiewając piosenki, recytując wiersze oraz prezentując się w układach tanecznych. Przenieśli swoich dziadków w wesoły świat Jana Brzechwy. „Cudaki – ni zwierzaki, ni dzieciaki, pokazały świat bajkowy: niby stary – a wciąż nowy”.

            Występy wnuków dały dziadkom wiele radości i uśmiechu na twarzy, którzy w podzięce nie szczędzili gorących braw. Wnuczęta w ten sposób odwdzięczyły się babciom i dziadkom za ich miłość. Nie brakowało również drobnych upominków dla wszystkich zaproszonych na uroczystość gości. Był to też czas na wykonanie wspólnych zdjęć.

            Po zakończeniu części oficjalnej, goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

          • JARMARK MIKOŁAJKOWY

          • Szanowni Rodzice !

            Informujemy, że 17.12.2023 r. (niedziela) w godz.15.00 - 18.30 w  Pieckach na placu ks. Jana Twardowskiego ( koło kościoła) odbędzie się JARMARK BOŻONARODZENIOWY. Na placu tym będzie wyeksponowana wystawa prac plastycznych z warsztatów "Znam swoje prawa", które odbyły się w Szkole Podstawowej w Nawiadach. Rodzice oraz dzieci będą mogli tam obejrzeć te prace. Jest to forma promocji naszej szkoły w środowisku lokalnym. Zachęcamy Państwa i Wasze Pociechy do udziału w tej imprezie. 

             

          • ANDRZEJKI

          • Andrzejkowy bal przebierańców klas I - III

            Dziś uczniowie klas I-III mieli zabawę andrzejkową. Były zabawy, konkursy i tańce przy muzyce. W trakcie zabawy Rada Rodziców przygotowała dzieciom słodką przekąskę. Rodzice uczniów klasy 2 i 3 zamienili się we wróżki, czarownice i cyganki. Dzięki nim w trakcie imprezy wszystkie dzieci miały możliwość "sprawdzić", co czeka ich w przyszłości. Radości i śmiechom nie było końca. Każdy otrzymał ciasteczko z wróżbą na najbliższą przyszłość, które upiekła Wolontariuszka Milenka.

          • AKCJA CZYTELNICZA

          • Bardzo miło nam poinformować, że dzieci z naszej szkoły otrzymały przyniesione przez sowią pocztę listy do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Dla naszych małych Czarodziejów i Czarodziejek była to niezapomniana przygoda. Do Szkoły 10.11.2023r. dostali się oczywiście przez peron 9 i 3/4, który oddziela osoby magiczne od mugoli. Przyszli czarodzieje zostali przyjęci do odpowiednich domów przez Tiarę Przydziału: Gryffindor, Hufflepuff, Ravenclav oraz Slytherin. Po pierwszej Lekcji Zaklęć potrafili unosić różne przedmioty oraz wyczarować światło i ciemność. Na Zajęciach Eliksirów prowadzonych przez samego Harrego Pottera tworzyli wybuchające mikstury oraz smoczą krew o magicznych właściwościach. Dla prawdziwych Potteromaniaków zorganizowany był quiz, za który Domy otrzymywały punkty liczące się w rywalizacji o Puchar Domów. Dodatkowo odbył się mecz quidicha oraz poszukiwanie Złotego Znicza. Dzięki uzbieranym punktom Puchar Domów otrzymał Hufflepuff, za co należą się ogromne gratulacje. Całą imprezę uświetniła obecność takich osobistości jak Lord Voldemort, Bellatrix Lestrange, Hermiona Granger oraz Minevra Mcgonagall. Po wyczerpujących lekcjach nastąpiła Wielka Uczta, która zakończyła wspaniałą Noc Bibliotek 2023.

          • 11 LISTOPADA

          • Polska znajdowała się pod zaborami: rosyjskim, pruskim i austriackim aż 123 lata. Zaborcy narzucali Polakom swój język, kulturę, religię oraz obyczaje. Jednak dzięki patriotycznemu sercu naszych pradziadków najcenniejsze wartości zostały uratowane, a 11 listopada 1918 roku odzyskaliśmy niepodległość. Aby uczcić tę datę uczniowie klas VII oraz VIII przygotowali uroczysty apel. Nie zabrakło wspólnie odśpiewanego hymnu państwowego, przypomnienia najważniejszych wydarzeń tamtych lat, a także przybliżenia sylwetek największych patriotów. Uroczystość była wzbogacona o fragmenty patriotycznych wierszy oraz piosenek. Święto Niepodległości jest radosnym dniem, w którym Polacy cieszą się wolnością.

          • BRZECHOLANDIA

          • Dziś uczniowie klas 0- II byli w Mrągowie na przedstawieniu teatralnym pt. "Brzecholandia". Dzieciaki podczas spektaklu świetnie bawiły się. Było dużo tańca, piosenek i mnóstwo klaskania. Dzięki sztuce, uczniowie poznali wiele utworów J.Brzechwy.

          • ŚNIADANIE DAJE MOC

          • Dziś uczniowie klas I-III wzięli udział w kolejnej ogólnopolskiej akcji "Śniadanie daje Moc!" Uczniowie kl.III przypomnieli zasady zdrowego odżywiania i omówili piramidę żywienia. Drugaki przypomnieli 12 zasad zdrowego trybu życia. Potem wszyscy obejrzeli filmy edukacyjne podsumowujące dzisiejsze zajęcia. Na zakończenie zostały wręczone nagrody książkowe dla dzieci, które wzięły udział w konkursie plastycznym o tej samej tematyce. Prace wywieszono na korytarzu przy stołówce i tam można je podziwiać . Ucz. kl. II wspólnie z p.Renatą przygotowali i zjedli pożywne i pyszne śniadanie. Nie zabrakło warzyw, owoców i przetworów mlecznych.

          • SZKOŁA WIERNA DZIEDZICTWU

          • Szkoła Podstawowa w Nawiadach otrzymała certyfikat Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty ,,Szkoła Wierna Dziedzictwu". Tytuł ten przyznawany jest szkołom i placówkom oświatowym z województwa warmińsko -mazurskiego za podejmowanie działań w obszarze kształcenia oraz wychowania patriotycznego i obywatelskiego.

            Gala wręczenia certyfikatu miała miejsce 8 listopada 2023r. w Warmińsko - Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Podczas uroczystości certyfikaty wręczyli kurator Krzysztof Marek Nowacki oraz wicekurator Wojciech Cybulski.

            Nasza Szkoła po raz drugi otrzymała prestiżowy Certyfikat Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty "Szkoła Wierna Dziedzictwu". Po raz pierwszy certyfikat otrzymała w roku szkolnym 2020/2021. Szkoła Podstawowa w Nawiadach od lat promuje postawy patriotyczne i w dalszym ciągu będzie podejmowała działania doskonalące procesy dydaktyczne i wychowawcze w obszarze edukacji patriotycznej i regionalnej.

          • TYDZIEŃ KARIERY

          • Ogólnopolski Tydzień Kariery już za nami, jednak w naszej szkole rozpoczął się wcześniej i zakończenia końca nie widać. Dzięki pomysłowości kadry pedagogicznej odbywa się szereg atrakcji, zabaw, wyjazdów, warsztatów, spotkań z gośćmi. Biorą w tym udział wszystkie przedszkolaki oraz uczniowie klas I-VIII. Dziękujemy za zaangażowanie w planowaniu przyszłości zawodowej naszych milusińskich.

          • TYDZIEŃ KARIERY

          • W ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery uczniowie klasy VI w dniu 7 listopada uczestniczyli w wycieczce do Portu Lotniczego w Szymanach. Celem wycieczki było zapoznanie z pracą ludzi na lotnisku i jego funkcjonowaniem.

            Zwiedzanie zaczęło się od spaceru po terminalu, który uważany jest za perłę architektury. Młodzież poznała historię powstania portu lotniczego, zapoznała się z procedurami postępowania z klientem lotniska, obserwowała służby działające na lotnisku podczas lądowania i startu maszyn powietrznych.

            Każdy z uczestników wycieczki musiał przejść przez profesjonalną kontrolę bezpieczeństwa przed wejściem do hali odlotów. Przechodziliśmy przez specjalne bramki, które potrafią wykryć wszystkie metalowe przedmioty i prześwietlić bagaż. Tu mieliśmy okazję dowiedzieć się, czego nie należy wnosić na pokład samolotu i co zrobić, aby odprawa odbyła się szybko i sprawnie.

            Następnie autobusem płytowym przejechaliśmy w strefie airside, by spotkać się ze strażakami Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej. Zobaczyliśmy nowoczesne wozy strażackie do których mogliśmy wejść. Duże wrażenie zrobiła na nas wielkość i wyposażenie tych pojazdów.

            Na koniec wycieczki obejrzeliśmy punkt, w którym pasażerowie odbierają bagaże.

            Dla większości uczniów była to pierwsza wizyta na lotnisku, ale doświadczenia, które zdobyli na pewno wykorzystają w praktyce.